piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic dobrze nie zaznaczy kraw��dzi trawy względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzeszki. Gdy chcemy zęby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu. Należy mieć na uwadze jednakże, że jak rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie może być bardzo utrudnione.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych terenach, niskie drzewa umieją utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu lub zasłonią gołe place ziemi. Schludnie uformowany miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie ewentualnie wysokie roślinne ogrodzenia wolno otrzymać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy często są dużo droższe aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jednakowoż jego klasę Cis jest dozwolone odłożyć samopas.Powinien się błyskawicznie dojrzewał natomiast wstrzyma filarowy zarys.

Jeśli wasz kącik jest dosyć zacieniony, pożądane byłoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja wersji o jasnych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu sugestywnego w słońcu, natomiast nawet w chłodu korona drzewa ostają całkiem jasne, jakby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz