środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na ploty plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z plastikuKostrzyna na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa tworzy się z głazów różnego obrysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych kształtach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz