wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Trwałe płoty z drewna

Niepoprawnie konserwowane ogrodzenia z drewna szybko się eksploatują oraz mogą bezpowrotnie zgubić swój dotychczasowy urok oraz własności. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać typy pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna powinno się zacząć od odpowiedniego i starannego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego uzależniony jest wynik finalny własnych robót. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz dekoracji ogrodzeń z drewna istotne jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Jak zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, wypada nanieść następne preparaty, jakie ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni płot od wewnątrz, jednakże nie wytworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać ażeby ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im sporo uwagi oraz troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ów wariant ogrodzeń jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz